İklim değişikliği yaşadığımız bu günlerde en çok tüketmemiz gerek çaylardan biri kış çayı dır.Bir gün soğuk ayaz diğer gün güneşli sıcak bir gün ile karşılaşabiliyoruz.

Doğal olarak metabolizmamız da bundan etkileniyor hatta bağışıklık sistemimiz zayıflıyor.Hastalıklara karşı korunmak bağışıklık sistemimizi sağlam tutmak için gün de en az üç defa kış çayı tüketmemiz gerekiyor.

Kış Çayı Yapmak İçin Hangi Bitkilerden Yararlanabiliriz?

Kış çayı için;

50gr Çiçek(yaprak)ıhlamur

50gr Kabuk Tarçın

50gr Kök Zencefil

50gr Kök Zerdeçal

50gr Kök Havlucan

100gr Kuşburnu Kabuğu

50gr Meyan Kökü

50gr Ekinezya

50gr Altın Otu

50gr Ebe gümeci

25gr Karanfil

6 Adet Yasemin Çiçeği(top halinde satılan)

100gr Hibiskus(Nar Çiçeği)

Çocuklar için Önerimiz;

Tadını biraz yumuşatmak için karışık meyve kurularından eklenebilir bulamaz iseniz elma ve ayva kabuğu ekleyebilirsiniz.

Çayı Nasıl Yaparız?Nerede buluruz?

Yazdığımız bitkilerden bulamadığınız temin edemediğiniz muhakkak çıkabilir ya da ıhlamur neyimize yetmiyor diyebilirsiniz Ancak her bitkinin kendine özgü etkisi vardır.Listenizde eksikler olabilir,biz en ideal olabilecek piyasadan bulabileceğiniz hatta bulamadığınız bitkiler konusunda daima satış sitemizden yardımcı olabiliriz.

Temin ettiğimiz tüm bitkileri cam kavanozda karıştırıyoruz tabi ki tam karışmayacaktır..Fakat kavanozun dibinde biriken ve üzerinde kalan köklerin hepsinden olacak şekilde çayımızı yapacağız.

Çayımızı mutlaka demliyoruz kesinlikle kaynatmıyoruz.Bildiğimiz siyah çay gibi yapabilirsiniz ama öncesinde yapmamız gereken şey şu;bir süzgeç üzerine kavanozun dibinde ki karışım dan iki yemek kaşığı atalım diğer üzerinde kalan köklerden birer parça atalım dibine karışmayan ıhlamur dan diğer bitki çiçeklerinden birer tutam atalım ve yasemin çiçeğinden de mutlaka 1 top demleyeceğimiz çayın içinde olsun.Kısacası ölçü şu hepsinden olacak şekilde minimum miktarlarda kullanacağız.Yaklaşık bu miktar iki kupa çay elde etmenizi sağlayacaktır.Sonrasıda süzgeçteki bitkilerin hepsini demlemeden önce soğuk tazyikli sudan geçiriyoruz.Üzerin de ki toz,toprak gözle görünmeyen pislikleri atmak için bu işlemi yapalım.Açıkta satılan bir bitki olabilir ki bu ihtimal %100 ne kadar paketin içinde de olsa aldığınız ürün dışarıda kurutma aşaması olduğu için dış etkenlerden etkilenebilir.Bunun önüne geçemezsiniz ki bazı çok bilmişler gereksiz açıklamalarda bulunup açıkta satılan bitkileri almamanız konusunda uyarır..Saçma!

Yeni toplanmış bir bitkinin kuru olması mümkün değil hatta gerektiği şekilde kurutulmasa ve açıkta satılmasa böceklenme olasılığı çok fazladır ve küf yapar bu da sağlığınıza faydası değil zararı olur.

Dikkat Etmeniz Gereken Husus

Dikkat etmeniz gereken husus;bitkiler ne kadar kuru olsa da alırken renklerinin canlı,yapraklı bitkilerin kenarlarının böcek kemirmiş gibi olmaması,küflü anormal renk değişimlerine dikkat etmelisiniz ki bazen gözle görünmeyen böceklere rastlanabiliyor ..

Çayı Demleme Süreniz 10dk.yı geçmesin bir cezve de hazırladığınızı düşünürsek,cezvede ki su kaynayana kadar bekleyip fokurdadığın da altını kapatıyoruz.O şekilde 5 dk.demlenecek sonrasında süzüp üzerine bir dilim limon ekleyerek içiyoruz.Tatlandırıcı kullanmak isterseniz tercihiniz bal olsun.Beyaz şekerin etkisi çayın şifasını öldürecek vücut emiliminiz şeker olduğun da ona yönelecektir.

Püf Noktası?

French Press Kullanarak kaynamış suyun içinde içilebilecek sıcaklığa gelene kadar bekletip de içebilirsiniz.

 

Kış Çayı nın Faydası Neler?

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
 • Grip,Nezle,Soğuk Algınlığına iyi gelir,
 • Midevi rahatsızlıklara faydalıdır,
 • Bağırsaklarınızı ve idrar yollarınız da ki sıkıntıları giderir,
 • Öksürüğünüzü yüksek oranda azaltır,
 • Doğal terleme ile vücudunuzda ki toksinlerin atılmasını sağlar,
 • Vücut ısınızı stabil kalması için savaş verir,
 • Hastalığınızda ki psikolojinizi düzeltir,sakinleştirir,
 • Bronşlarınızı açar,
 • Geniz akıntısını engeller,
 • Boğaz da ki kaşıntıları giderir,
 • Ağız ve dil üzerinde oluşan yaraların iyileşmesini sağlar,
 • Farenjit hastalarının rahatlamasını ve yutkumasını kolaylaştırır,
 • Mide bulantısı ve yanmalara iyi gelir,
 • Balgam atılmasını sağlar,
 • Halsizliği önler,
 • Güçlü doğal bir antiseptiktir.

Kış Çayı hasta olmadan kullanmanız sizi hastalıklardan daha fazla koruyacak bir çaydır.Her evde bulunmalı günde en az üç defa kullanılmalıdır.Hastalandıktan sonra ki kullanım miktarını arttırabilirsiniz.Sağlığınızın doktoru olun,sağlıklı kalın..

Uyarı

Hamileliği riskli dönemlerde olan kişilerin ve kanser hastası olan kişilerin takip altında ki değerlerinde farklılık gösterebilir.Lütfen kullanmadan önce hekiminize başvurun.


1 yorum

vücutta yorgunluğa ne iyi gelir · Temmuz 28, 2018 3:50 am tarihinde

Thanks very interesting blog!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: