Öğrenin Ama Kimseye Söylemeyin.. 🙂 Ustasından Sizin için..

Balkanlardan göç eden neslin efsanesi bu köftedir.Göçmenlerin inegöl’e yerleşmesi ile başlayan bu lezzet serüveni başlamıştır.Boşnak göçmeni olan dedem Hamdi OCAK kardeşi Ramiz ile birlikte ilk Inegöl köfteciliği ile bu lezzet serüvenine ilk adım atanlardandır.Şöyle ki o zamanlar da bu tip mekanlar meyhane tarzında işletilirmiş hatta mekanın ismi de Hamdi Ramiz Kardeşlermiş sonrasında dedemin kardeşi vefat edince dükkanı kapatmış şimdi ise dedemin çırakları bu lezzeti günümüze kadar taşımışlar.Geçmişi yad ettiğimize göre asıl tarife gelelim..

İnegöl Köftesinin Sırrı Nedir?

İnegöl Köftesinin sırrı daha önceden hazırlanmış mayasıdır.Ekmek,yoğurt gibi köfte de mayalamak ekstra lezzet katmaktadır.

Mayanın Hazırlanışı;

250gr Dana Döş Kıyma

1 Küçük Soğan

DİPNOT:Bütün Soğanı bir gün önceden 3-4 parçaya bölüp ağzı kapalı bir kapta dinlendirin sonra ki gün incecik rendeliyoruz..

1/2 Çay Kaşığı Karbonat

1/4 Limon Suyu

DİPNOT:Limon suyu sadece maya elde edilmesi için kullanılır.

Ve Tuz

Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp yoğuruyoruz,elde ettiğimiz harcımızı ağzı kapalı bir kapta buz dolabında bir gün dinlenmeye bırakıyoruz ki daha güzel mayalansın etin emilimi gerçekleşsin..

SONRA Kİ GÜN

1 Kg Dana Kaburga Kıyması Orta Yağlı olması önemli

1 Orta Boy Soğan

1 Çay Kaşığı Karbonat

Ve Tuz

Tüm malzemeyi robot da kıvama gelene kadar çekiyoruz elde ettiğimiz mayayı da içine dahil ediyoruz yağını salıp beyazlaşması gerekiyor!

Sonrasında elimiz ile güzelce yoğuruyoruz(Diğer sırrı ne kadar yoğurursanız o kadar kıvamında olur,özdeşleşir)

İçinden 200gr civarı avucumuzu dolduracak şekilde bir parça ayırıyoruz.Çünkü bir sonra ki köfte yapımında maya olarak kullanacağız bu parçayı buzluk bölümünde muhafaza edebilirsiniz.

Daha sonra kalan harcımızı kapalı bir kaba koyarak yaklaşık 3 saat dolapta dinlendiriyoruz.Dinlenme sürecinde suyunu ne kadar çekerse pişirildiğinde o kadar lezzetli oluyor.Kendi yağı ile kızarıp sulanmasını engellemiş olursunuz.

PÜF NOKTASI:

Şekillendirmek için eğer varsa pasta süslerken kullandığımız krema pompası ile dilediğiniz ölçülerde porsiyonlayabilirsiniz.

Eee bizden bu kadar Eğer bu tarife tam uyarsanız bir daha dışarıdan hazır köfte yiyeceğinizi sanmıyorum.Ayrıca köftesini yapanlar bizimle paylaşsın bizde Instagram sayfamızdan paylaşarak lezzet zinciri oluşturalım.Bu serüvene dahil olalım.

Afiyet Olsun

dobiti apetit

Kategoriler: Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: