ateşin-yeşil çay

Kateşin Nedir? Yeşil Çay da ki etkileri Neler?

ateşin-yeşil çay

Kateşin (catechins) çay ve bazı sebze-meyvelerde bulunan antioksidan etkili flavonoid grubudur.Yeşil çayın bileşiminde kateşinin bir çok formu bulunmaktadır.EGCG,kateşinler içinde en fazla antioksidan özelliğe sahip olan bileşiktir.

Yeşil çayın siyah çayla arasındaki fark yalnızca işlenme tekniğidir.Yeşil çay daha az işlem gördüğü iççin antioksidan etkisi daha fazla korunmuş oluyor.

100gr yeşil çaydan yaklaşık olarak 28gram ham ateşin elde edilir.Bu miktarın 11,7 gramını Epigallokateşin gallat (EGCg),3,5 gramını epigallokateşin(EGC),3 gramını Epikateşin gallat (ECg) ve 2 gramını ise Epikateşin (EC) oluşturur.

Vücuda Etkileri

Araştırmacılar yeşil çayda ki ateşin maddesinin mideden gözdeki dokulara geçebildiğini belirtmişlerdir.

Rektum kanseri riskini kadınlarda %60 oranında azalttığı,

Kolon kanseri riskini ise %42 oranında azaltıyor.

4 Fincandan fazla çay içen kişilerde damar sertliği riski %69 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

2004’de yapılan bilimsel bir araştırma EGCG’ın lösemi hücrelerini öldürebildiğini göstermiştir.

%48 lenf kanserine karşı riski azaltmaktadır.

Günlük Kullanım

Günlük olarak 200-400mg EGCG alımı önerilmektedir.Bir fincan yeşil çay da yaklaşık 150mg EGCG-kateşin bulunur.Yeşil çayda ki ateşin oranı çayın kalitesine,demleme süresine ve tekniğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

 

Dikkat Edilecek Husus

Aşırı miktarda tüketildiğin de kalp de ritim bozukluğuna sebep olabilir.Kafein içerdiği için anne sütüne geçip bebeklerde uykusuzluğa sebep olabilir.Demir emilimini olumsuz etkileyebileceği için Demir içeren besinlerin veya ilaçların çayla birlikte tüketilmesi gerekir.