Mükemmel Köfte Tarifi

Mükemmel Köftenin İpuçları. 1-Öncelikle etimizi iyi seçmeliyiz, o yüzden sizi iyi tanıyan kasabınıza doğru yola çıkın. Marketten değil mahalledeki kasabınızdan etinizi alın.

2-Kasaba girdikten sonra tezgahın sol tarafında duran rulo haline getirilmiş etlerden en az bir kilo rica edin. Rulo yapılan etler döş etidir, az yağlı olanını seçin.

3-Döş etini kıyma makinesindan iki kere çektirin.

4-Bakın burası önemli; bir kilo için 200 gram kadar kavram yağı isteyin ve iki kere çektirin.

5-Evde kıymayı ve yağı birkaç dakika yoğurup dolaba kaldırın.

6-İki adet soğanı çok minik doğrayıp buzdolabında dinlendirin. Eğer bir gün bekletirseniz daha güzel olur. Soğanın suyunu sıkın, bize soğanın kendisi lazım.

7-Şimdi sıra baharatları karıştırmaya geldi; bir tatlı kaşığı kimyon, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı toz kırmızı biber, bir tutam kekik eğer seviyorsanız bir çay kaşığı toz kişniş ve bir çorba kaşığı galeta unu.

8-Yumurta kullanmayın çünkü yumurta durdukça kokusu ağırlaşır bizim köftemiz bir gün bekleyecek.

9-Baharatları kıymanın üzerine dökün, eğer köftemizin bir parça sert olmasını istiyorsanız bir paket kabartma tozu kullanabilirsiniz.

10-Köfteyi 10 dakika durmadan yoğurun sonra buzdolabına koyun 15 dakika bekleyip tekrar 10 dakika daha yoğurun.

11-Köfteyi kesinlikle hemen pişirmeyin, bir gün bekletin daha sonra pişirin.

12-Köfteyi yaklaşık 50 gramlık toplar halinde yuvarlayın. Elinizle bastırarak her tarafını eşit kalınlığa getirin.

13-En güzel köfte kömür ızgarasında pişendir, ama evde kömür ızgarası yapamıyorsanız kavram yağının oranını biraz azaltın.

14-Döküm tavanız varsa ızgaraya en yakın tadı alırsınız ama köfte ne olursa olsun ağır ateşte pişmelidir.

15-Piştikten sonra sıcak tabakta servis edin ve fazla bekletmeyin çünkü birkaç dakika sonra köftedeki yağlar donar, görüntü matlaşır ve köfte sertleşir.

#baharatsaburada#baharat#çeşni#doğalürünler#bitkisel#instabaharat#türkiye#onlineshop#satış#market#eskişehir#gurme#yemek#sanat#fotoğraf#sağlık#beslenme#diet#bakım#güzellik#vitamin#yemek#yemektarifleri#köfte#nefis